درباره ما

استودیو پاپ یک استودیو ضبط ایرانی است که در سال ۱۳۴۹ توسط «الکسان پادماگریان» ساخته شد.

تاریخچه

زنده یاد ناصر فرهودی و داریوش دهه ۵۰ استودیو پاپ

«الکسان پادماگریان» یک دندانپزشک بود که به دلیل علاقه زیاد به موسیقی این استودیو را در سال ۱۳۴۹ با هزینه شخصی در تهران تأسیس نمود. در آغاز فعالیت، استودیو پاپ هم مانند استودیوهای دیگر از تجهیزات ابتدایی جهت ضبط صدا استفاده می‌کرد. در استودیوهای ضبط آن زمان، فقط امکان استفاده از دو کانال ورودی برای کلیه نوازندگان و خوانندگان وجود داشت بنابراین در هنگام ضبط، همه ارکستر و خوانندگان باهم اجرا می‌کردند. استودیوها محدود بودند به یک دستگاه ضبط و پخش ریل دو کانال (۲تراک) (Track) و یک میکسر (Mixer). در آن زمان تعداد استودیوهای ایران بسیار کم و معدود بود.

در سال ۱۳۵۰ با سرمایه‌گذاری مشترک و راهنمایی‌های «ویگن داوودی» که از صدابرداران با سابقه و شناخته شده ایران بود، اولین دستگاه ضبط موسیقی مولتی تراک با ۸ کانال ورودی آنالوگ از کشور سوئیس خریداری شد. به همراه این دستگاه تجهیزات دیگری نیز وارد شد که مهم‌ترین آنان عبارت بودند از: آکوستیک مدرن، سیستم اکوی ای ام تی (EMT) و لیمیتر کمپرسور (Limiter Compressor). این دستگاه‌ها و وسایل، از پیشرفته‌ترین تجهیزات ضبط صدا در آن زمان به شمار می‌آمدند. پس از آن ضبط حرفه‌ای موسیقی با صدابرداری «ویگن داوودی» در استودیو پاپ آغاز شد. « ویگن داوودی» تا سال ۱۳۵۴ همکاری خود را با این استودیو ادامه داد. پس از او «محسن کلهر» کار صدابرداری خود را در استودیو پاپ آغاز کرد. «محسن کلهر» پیش از شروع همکاری با این استودیو از سال ۱۳۳۷ صدابردار موسیقی و دوبلاژ بود. او به عنوان صدابردار، همکاری خود را با صدا و سیما از سال ۱۳۴۸ شروع کرده بود. «محسن کلهر» پس از سال‌ها فعالیت هنری و ضبط آثار موسیقی ایران در سال ۱۳۷۹ در تهران درگذشت.
«ناصر فرهودی» و «رحیم ناحی» که هر دو از دانش آموختگان دانشگاه صدا و سیما بودند در سال ۱۳۵۵ به دعوت «محسن کلهر» همکاری خود را با عنوان صدابردار با این استودیو آغاز کردند.
پس از درگذشت «محسن کلهر»، «ناصر فرهودی» مدیریت استودیو را به عهده گرفت که تا روز درگذشتش (۱۳ مرداد ۱۳۹۶) این مسئولیت را عهده دار بود.
«حمیدرضا آداب» ، «کامبیز شاهین مقدم»، «میلاد فرهودی» و «امید اصغری» از جمله صدابردارانی هستند که در سال‌های بعد در کنار «زنده یاد استاد ناصر فرهودی» به ضبط آثار موسیقی در این استودیو ادامه دادند. امروزه با ورود سیستم‌ها و تجهیزات دیجیتال و به روز ضبط موسیقی و صدا، استودیو پاپ نیز از این امکانات بهره برده است، ادامه مطلب را در ویکی پدیا بخوانید …